Tatarcık Sineği

DIŞ GÖRÜNÜŞÜ

Tatarcık, küçük yapılı, üzeri, gövdesi sık kıllarla örtülü, donuk sarı renkli, 3 mm boyunda kanatlı bir haşeredir

HAKKINDA

Genellikle, hayvan barınaklarında, mağaralarda ve ev gibi yaşam alanlarının loş bölümlerinde barınmaktadır. Bu canlılar, gün içinde çok ortaya çıkmamakla birlikte, akşam ve gece saatlerinde ortaya çıkarlar. Geceleri, insan ve çeşitli hayvanların kanlarını emmeleri en zararlı özellikleri olarak yorumlanabilir. Dişi tatarcık sinekleri kan emmektedir. Bu şekilde, maalesef, kan yoluyla bulaşan hastalıkların yayılmasına neden olmaktadır.

Sineklerin kan emmesi, kızarıklık ve kaşıntı olarak ortaya çıkabilir. Yaklaşık olarak 2 gün kadar kaşınmalar yaşanır. Rahatsızlıklar ise, bulantı, terleme, ateş gibi belirtilerle görülmektedir.  Bunun yanında, çeşitli yiyeceklere konduklarında, önemli mikrop ve bakterilerin yayılmasına neden olmaktadırlar.

Bu istenmeyen durumların yaşanmaması için mutlaka, özellikle bu canlıların üreme yerleri olan bataklık ve çamurlukların kurutulması gerekmektedir. Öte yandan, evlerin etrafı da ve iç mekânların da uzman personel tarafından detaylı şekilde ilaçlanması çok önemlidir. Bunun için İLAÇLAMACI olarak en kaliteli ilaçları ve deneyimli personeli ile sizleri beklemektedir.

TATARCIK NASIL BESLENİR?

Tatarcık sineği nasıl beslenir ne gibi beslenme yollarını seçer tatarcık sineğinin dişi olanları beslenme ihtiyacını gidermek için insanların kanını emer. Erkek tatarcık sineği, şekerli meyve ve gıdaların üzerine konarak bu meyveleri tatlı öz suları ile beslenme ihtiyacını sağlar. Tatarcık sineği, birçok haşere türü gibi yumurtlama yoluyla ürer. Dişi tatarcıklar yumurta yapabilmek için, insan ve hayvanlardan kan emmesi gereklidir. Tatarcık sinekleri yumurtalarını nemli toprak, çamur ve bataklıklara bırakır buralarda kolayca olgunlaşıp ürerler. Tatarcık sineği pek çok insan ve hayvanın kanını emerek yaşamını sürdürürken ısırdığı canlının vücuduna mikrop bulaştırır ve özellikle insanlarda tatarcık humması, tifüs benzeri bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Tatarcıklar yaşam yerleri olarak bataklık ve binalarda lağım bağlantılarının olduğu yerleri seçtiği için mikroplu bir bünyeye sahip olur ve insanların kanlarına bulaştırdıkları mikroplu organizmalar ile insanın savunma direncini zayıflatarak hastalanmalarına sebep olurlar. Tatarcıklar kan emmenin yanı sıra meyve ve sebzelerin sularını emerek onların suları ile beslenir ve kurumalarına neden olurlar. Zararlı tatarcıklar her haliyle insanların sıkıntıya düşmelerine neden olan tehlikeli haşere türleridir.

Her Hakkı Saklıdır . Clinic Îlaçlama

to top
Konuşmaya Başlayın
Yardım Edebilirmiyim?
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabilirim ?