Fareler

Erginler genellikle 60-90 mm uzunluğundadır. Kuyruk uzunlukları 80-100 mm, ağırlıkları en fazla 15-33 gramdır. Dışkıları, istilanın fark edilmesi açısından faydalıdır. Ev farelerinin dışkıları pirinç tanesine benzer ve yaklaşık 3-6 mm uzunluğundadır.

Doğu Asya kökenli olan Ev Faresi, tahıl ve gıda dağıtımı yoluyla dünyanın her yerine yayılmıştır.

 

Fareler çimli ya da çalılık alanlarda yaşar ve derin olmayan çukurlar halinde yuva yaparlar ancak yoğun bitki örtüsüne sahip alanlarda yuvaları yerden yüksekte de bulunabilir. Dış mekanlarda yaprak ya da odun yığınlarının arasında bulunabilirler. Tuğla yığınları dahi fareler için uygun bir yuvadır.

Hava soğuduğunda sıcak yer aramak için iç mekanlara girerler. Gıda kaynaklarına yakın yaşarlar ve yuva yapmak için yakınlardaki materyallere zarar verirler.

Davranışlar

Dış mekanlarda yalnızca yaz aylarında ürerken iç mekanlarda sürekli olarak ürerler. Fareler asla yuvalarından fazla uzaklaşmazlar, yuvaya gidip gelirken her zaman aynı yolu kullanırlar ve odaların köşelerini takip ederek hareket etmeyi tercih ederler. İdrar ve toz nedeniyle tüylerinin üzerinde biriken yağ, gözle görülür sürtünme lekeleri oluşturur.

Riskler

Fareler kendilerini tutamaz ve sürekli idrar yapar. Bunun sonucunda fare istilası, idrarlarının küfü andıran ayırt edici kokusu nedeniyle fark edilebilir. Üstünde dolaştıkları yüzeyleri idrar ve dışkıyla kontamine ederler. Günde 80’e yakın dışkı üretebilirler.

Ticari açıdan tarla ürünlerine, depolanmış ürünlere ve gıda üretim zincirlerine doğrudan zarar verebilirler. Aynı zamanda ambalajlara zarar vererek dolaylı gıda kayıplarına da yol acabilirler

Her Hakkı Saklıdır . Clinic Îlaçlama

to top
Konuşmaya Başlayın
Yardım Edebilirmiyim?
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabilirim ?